- Porady Gastroenterologiczne - Gastroskopia - Kolonoskopia -
- lek. Marta Dobras -

WODOROWY TEST ODDECHOWY

OPIS BADANIA:

Wodorowy test oddechowy (WTO) to badanie pozwalające stwierdzić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo.

Wodorowy test oddechowy (WTO) to badanie, które pozwala wykryć wodór i określić jego poziom w wydychanym powietrzu, po podaniu pacjentowi węglowodanów (cukrów).

Wodór to gaz wytwarzany w procesie fermentacji, w wyniku działania bakterii na węglowodany w jelicie grubym lub cienkim. Następnie przedostaje się do krwi, a dalej do pęcherzyków płucnych, skąd jest usuwany przez drogi oddechowe.

W przebiegu niektórych schorzeń większa część lub całość spożytych węglowodanów nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej, nieprawidłowej fermentacji w jelicie grubym, czego konsekwencją jest wytworzenie dużej ilości wodoru.

Powyższy proces zachodzi przy złym wchłanianiu lub nietolerancji laktozy, fruktozy i innych cukrów - sacharozy, sorbitolu czy ksylitolu, dlatego podejrzenie tego typu nietolerancji pokarmowej jest wskazaniem do badania.


WSKAZANIA:
  • diagnostyka bólów brzucha,
  • diagnostyka dyskomfortu w jamie brzusznej,
  • uporczywe wzdęcia,
  • poczucie nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej,
  • biegunki o nieustalonej przyczynie,
  • zaparcia o nieustalonej przyczynie,
  • diagnostyka zespołu jelita nadwrażliwego,
  • podejrzenie zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Diagnostyka zaburzeń wchłaniania i nietolerancji:
  • laktozy
  • sacharozy
  • sorbitolu / ksylitolu
  • fruktozy
  • sacharozy
Diagnostyka zaburzeń wchłaniania i przemiany węglowodanów.

Objawy pojawiają się po spożyciu węglowodanów lub mają charakter przewlekły (trwają przynajmniej 3 miesiące).


PRZECIWWSKAZANIA:

Test nie może być przeprowadzony u osób z wrodzoną nietolerancją fruktozy, a także z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hipoglikemią.

Względnymi przeciwwskazaniami jest stosowanie antybiotyków przez ostatni miesiąc, radiografia z podaniem środka kontrastowego i kolonoskopia wykonane w ciągu 4 ostatnich tygodni, a także ileostomia (stomia wytworzona na jelicie cienkim).


JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?
  • kilka dni przed badaniem (aż do dnia badania) należy wstrzymać się z zażywaniem leków, takich jak: witaminy, aspiryna, antybiotyki, środki przeczyszczające;
  • dzień przed badaniem należy przejść na odpowiednią dietę - należy unikać warzyw wzdymających, takich jak: kapusta, cebula, por, fasola, warzywa marynowane; nie wolno pić mleka oraz soków owocowych; ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być nieobfity i ubogi w błonnik pokarmowy;
  • nie należy palić papierosów od wieczora przeddzień badania oraz w dniu badania i w czasie jego trwania;
  • przed testem należy dokładnie umyć zęby i wyszczotkować język. Osoby z protezami nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania;

Na badanie należy zgłosić się na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku). Można jednak wypić szklankę wody mineralnej (niegazowanej, bez domieszki cukru ani żadnych dodatków smakowych).


NA CZYM POLEGA BADANIE?

Badanie polega na pobieraniu próbek powietrza wydychanego przez pacjenta w specjalny aparat, który następnie podaje zawartość wodoru w wydychanym powietrzu.

Pierwsze pobranie próbki powietrza wykonuje się czczo (przed podaniem węglowodanów). Pacjent wykonuje głęboki wdech, na około 15 sekund wstrzymuje powietrze w płucach, a następnie wykonuje energiczny wydech przez aparat, który służy do mierzenia stężenia wodoru w powietrzu. Potem pacjentowi podaje się do wypicia płyn zawierający określony rodzaj węglowodanów (np. laktozę).

Kolejnym etapem badania jest pobieranie próbek powietrza w określonych odstępach czasu, np. 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160 i 180 minut od podania do wypicia roztworu określonego typu cukru. Ilość pobrań zależy od placówki medycznej, w której wykonuje się test.

Pacjenci z dużą nietolerancją cukrów w trakcie badania i po nim mogą odczuwać wzdęcia, ból brzucha lub oddawać luźne stolce.
BADANIE KOMERCYJNE

NZOZ Przychodnia Lekarska „ESKULAP” Sp. z o.o. w Sieradzu

ul. Ks. J. Popiełuszki 2

Rejestracja na badanie:
- osobista
- telefoniczna  (43) 822 00 42

poniedziałek – piątek     08.00 – 18.00
sobota                           08.00 – 12.00

Badanie wykonywane jest:
- w soboty
Copyright Nazwa.pl